Την Παρασκευή 22 Μαρτίου, με μεγάλη λαμπρότητα εορτάστηκε  στην Καποδιστριακή Στέγη Σπετσών, η εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου, από το Γυμνάσιο Σπετσών.

Στη γιορτή, η οποία πλαισιώθηκε από την Χορωδία του Γυμνασίου, παρουσιάστηκαν μικρά θεατρικά με θέματα την Φιλική Εταιρεία και την έναρξη της Επανάστασης στις Σπέτσες. Είναι ιδιαίτερα τιμητικό και παράλληλα μεγάλη ευθύνη για τα παιδιά των Σπετσών ο δεσμός αίματος που τα συνδέει με τους ήρωες του 1821. Τα παιδιά γνωρίζοντας την ένδοξη ιστορία του τόπου τους, συγκίνησαν με τη  παρουσία τους, τους συμμαθητές, τους γονείς, τους καθηγητές και τους εκλεκτούς προσκεκλημένους. Άξια μνείας είναι  η εξαιρετική παρουσία και συμμετοχή στη γιορτή μαθητών/-τριών  που υπαστηρίζονται με προγράμματα υποστηρικτικής και ενταξιακής εκπαίδευσης αποδεικνύοντας έτσι ότι το Γυμνάσιο Σπετσών μπορεί στην πράξη να είναι συμπεριληπτικό για όλα τα παιδιά και οι μαθητές/-τριες του δύνανται να μαθαίνουν και να προοδεύουν. Χρόνια πολλά στα παιδιά ! Χρόνια πολλά και σε εμάς, να τα βλέπουμε να προοδεύουν και να χαιρόμαστε!